Dělnická strana
Bránící se demokracie
Ondřej Šlechta | 18. 2. 2010 | Poznámky k událostem
Nejvyšší správní soud patrně v obavách o českou demokracii zakázal Dělnickou stranu. Perzekuce ji ve skutečnosti ještě více posílí. Její zákaz je nejlepším způsobem, jak ji dostat do parlamentu, což je přesně to, co si její odpůrci nepřejí. Stačí se podívat na politické projevy předních „dělníků". Demagogické výkřiky střídají plané fráze, kolem dokola obalené podivnou směsí vulgárního nacionalismu, ultrakonzervativních pseudomoralistických postojů a proletářské malosti. celý článek »
Zachraňte štramáka Vandase!
Ondřej Šlechta | 14. 1. 2010 | Poznámky k událostem
Snaha vlády rozpustit Dělnickou stranu, k čemuž se kladně vyjadřuje (nebo se na tom přímo nějakým způsobem podílí) řada lidskoprávních organizací, politiků a publicistů (kteří bůhvíproč věří tomu, že by rozpuštění DS mělo nějaký vliv na výskyt jevů, jako je rasismus a xenofobie uvnitř společnosti), je zcela zbytečným kondičním cvičením už dávno nemotorného nepolitického kolosu, a to navzdory patetické dikci většiny médií. První pokus ještě Topolánkova vláda diletantsky zbabrala, nyní najala alespoň věhlasného advokáta Tomáše Sokola. Proti němu se překvapivě nepostavili doktoři Slámová nebo Kubíček, na kterých ulpěl neférový cejch „neonacistických advokátů", ale sebejistý Tomáš Vandas, který na „proces roku" zvolil konečně jiný ohoz než červenou košili a koženou bundu. A proč ne? Svým způsobem dávno vyhrál. celý článek »
Dělnická strana jako pseudonáboženský fenomén?
Roman Míčka, František Štěch | 24. 9. 2009 | Analýzy a studie
Dělnická strana (DS), v současnosti nejsilnější pravicově-extremistická alternativa na naší politické scéně, vykazuje svými totalitárními projevy a působením některé rysy tzv. politického náboženství. V materiálech strany a tvorbě jejích příznivců se taktéž explicitně i implicitně objevuje náboženská symbolika, která vykazuje hluboké souvislosti s germánským novopohanstvím, což je pro (neo)nacismus příznačné. celý článek »
Vítězství, nebo počátek konce demokracie?
K rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o nerozpuštění Dělnické strany
Ondřej Šlechta | 26. 3. 2009 | Poznámky k událostem
Debata nad rozhodnutím Nejvyššího správního soudu se vede o to, zda mají být strany usilující o svržení demokratického systému rozpuštěny, jak takový úzus sloučit se svobodou slova a jak zabránit jeho zneužití suverénem vůči opozici. Domnívám se, že spor je poznamenán zásadním nepochopením termínů vyvěrajícím z neschopnosti liberální demokracie rozlišit mezi legálním a legitimním. celý článek »
Když se problém neřeší, Ku-Klux-Klan je vítán
Ondřej Šlechta | 20. 12. 2008 | Články a komentáře
Před rokem neonacisté plánovali projít pražským starým městem v den výročí křišťálové noci. Narazili na silný odpor a absenci jakýchkoli sympatií z řad širší veřejnosti. Když Dělnická strana přibližně o rok později uspořádala protestní shromáždění v severočeském Litvínově a následoval pokus Autonomních nacionalistů a sympatizantů Národního odporu proniknout „na lov“ do problémové čtvrti Janov, setkala se jejich akce s otevřenými sympatiemi nejen tamějších obyvatel, ale i nemalého procenta „běžných občanů“ z celé České republiky. Je snad většina české společnosti rasistická a má tendence sympatizovat s totalitními silami? celý článek »
1