nezaměstnanost
Naše unijní životy
Nejde jen o rum a žárovky, Evropská unie směřuje k harmonizaci daní nebo ke kvótám pro ženy
Tomáš Břicháček | 6. 3. 2013 | Analýzy a studie
Zatímco některé unijní návrhy - třeba požadavek formulovat „evropskou vizi horských masívů" - působí úsměvně, jiná euroopatření mají konkrétní dopady na naše životy. A společné mají jedno - rozhoduje se o nich daleko od občanů. celý článek »
Mladí a neodborní
13. 12. 2012 | Zaujalo nás...
V některých částech světa je bez práce více než čtvrtina mladých lidí mezi 15-24 lety. V některých zemích - jako je Španělsko a Egypt - je to dokonce více jak polovina. Celkem je na světě bez práce 75 milionů mladých lidí. Neznamená to jen ohromnou ztrátu kapacit a produktivity, ale i potenciální zdroj sociálního napětí. Japonci mají pro „svých" 700 000 mladých lidí, kteří fakticky žijí mimo společnost, speciální označení: hikikomori. celý článek »
Padlo poslední omezení EU
Dušan Šrámek | 2. 5. 2011 | Poznámky k událostem
Letošní první máj byl jako svátek práce přelomový. Po sedmi letech od našeho vstupu do Evropské unie konečně padla poslední bariéra, která doposud bránila plné liberalizaci a otevření pracovního trhu. Sedmileté přechodné období, které si v roce 2004 vydupalo Německo a Rakousko, bylo skvrnou na pověsti EU coby prostoru s volným pohybem zboží, služeb, kapitálu - a práce. celý článek »
Stav Unie v roce 2010
José Manuel Durão Barroso | 17. 12. 2010 | Sympozium CDK: Podmínky politické stability a prosperity v Evropě
Pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, je mi velkou ctí, že mohu před tímto shromážděním přednést první zprávu o stavu Unie. Od nynějška budou zprávy o stavu Unie příležitostí k načrtnutí naší práce na dalších 12 měsíců. Řada rozhodnutí, která v tomto roce přijmeme, bude mít dlouhodobé důsledky. Tato rozhodnutí vymezí takovou Evropu, jakou chceme. Vymezí Evropu příležitostí, kde jedinci s ambicemi dosahují úspěchu a jedinci s potřebami nejsou opomíjeni. Evropu, jež je otevřená světu i svým občanům. Evropu, která je hospodářsky, sociálně i územně soudržná.
celý článek »
Je evropský model v krizi?
13. 12. 2010 | Zaujalo nás...
Francií zmítají násilné demonstrace proti mírným reformám důchodového systému. Británie přichází kvůli kolosální díře ve státním rozpočtu s drastickými rozpočtovými škrty. Řecko balancuje na pokraji státního bankrotu. Irsko, Portugalsko a Španělsko bojují se závažnými fiskálními problémy. Prochází mnohokrát vysmívaný evropský model zásadní krizí? celý článek »
Síla a nebezpečí Evropské unie
Miroslav Tuček | 20. 7. 2004 | Evropské stránky
Jsou již pryč ohňostroje a oslavné řeči o našem vstupu do Evropské unie a jsou za námi i volby do Evropského parlamentu, které je možné chápat jako nesouhlas voličů s politikou vládnoucích stran (ve většině zemí E-25) nebo jako odpor k politice vůbec, kterou demonstrovali ti, kdo vůbec volit nepřišli (snad s výjimkou Belgie a Lucemburska). V západní Evropě ožívají hlasy tázající se, zda rozšíření EU na východ je pro Unii skutečně ekonomickou výhodou nebo zda neskrývá nějaká nebezpečí. Znovu se diskutuje o preambuli ústavní smlouvy a o tom, zda Evropa navazuje na křesťanské či židovsko-křesťanské tradice, a to přesto, že právní řád navazuje na římské právo, kulturní vývoj na řecké výtvarné umění a v jižní Evropě i na islámskou architekturu. A navíc: německá vláda prosazuje přijetí Turecka za člena EU, což má jistě vojensko-strategický, ale stěží ideologický význam. Jen se nediskutuje o tom, co, komu a jak prospívá. celý článek »
Hospodářský kolos, který ztratil dynamiku
Robert Holman | 20. 7. 2004 | Evropské stránky
1