Senát
Kooperace pravice v senátních volbách? Logický krok
Vojtěch Navrátil | 16. 4. 2014 | Poznámky k událostem
Tak už i „generálové“ české pravice, respektive toho, co z ní ještě zbývá, dospěli k tomu, co se zdá být za současné situace pro jejich případný úspěch v letošních senátních volbách zjevně nevyhnutelným. Ke kooperaci. Po společném postupu, ke kterému senátní volby vzhledem k většinovému systému přímo vybízejí, v nedávné minulosti už za ODS volali lidé jako Miroslava Němcová či Petr Fiala. A v minulých týdnech se pro možné vzájemné si nedublování kandidátů ve vybraných obvodech vyslovil i Miroslav Kalousek za TOP 09. celý článek »
Žlutá karta pro europrokurátora
Tomáš Břicháček | 25. 11. 2013 | Analýzy a studie
V červenci předložila Evropská komise návrh nařízení o zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce. Úřad vytvořený na základě tohoto předpisu by měl namísto příslušných vnitrostátních orgánů (v České republice tedy státního zastupitelství) vykonávat úlohu veřejné žaloby v trestních řízeních ve vztahu k pachatelům „trestných činů poškozujících nebo ohrožujících finanční zájmy Unie“. V podtitulu tiskového sdělení Komise stálo: „Federální rozpočet potřebuje federální kontrolu“. Komise plánuje, že do budoucna by mohlo dojít k rozšíření působnosti úřadu i na jiné trestné činy s přeshraničním rozměrem. celý článek »
Nectnost neuměřenosti
Pokud mají být velezradou Senátem uváděné důvody, co nastane, až přijde něco vážnějšího?
Stanislav Balík | 6. 3. 2013 | Poznámky k událostem
Podáním žaloby na prezidenta republiky vrcholí jedna z nejtrapnějších epizod posledních let, nazvěme ji hon na Klause. Senát poprvé využil toto své oprávnění - či spíše doslova v posledních minutách si užil chvíle na mediálním výsluní. Od pátku už pro žalobu totiž nebude nutný pouze souhlas Senátu, ale i Poslanecké sněmovny, navíc se zvýší kvorum, takže by osmatřicet senátních hlasů z osmašedesáti nestačilo. Přirozeně - změna má logiku ve změně způsobu prezidentské volby, přesto senátní konání v posledním prezidentském Klausově týdnu by bylo k smíchu, kdyby nebylo k pláči.
celý článek »
Jak politicky napravit český parlamentarismus?
Michal Kubát | 4. 11. 2012 | Články a komentáře
V poslední době jsme u nás svědky mnoha debat o krizi české politiky. Obecně se dá říci, že buď se mluví o krizi politiky jako takové, nebo jsou zmiňovány různé konkrétní (neblahé) jevy, se kterými se v České republice setkáváme. Rozličným fenoménům české politiky je přitom věnována různě intenzivní pozornost. Některé aspekty jsou silně medializované, a tedy diskutované (typicky korupce v politice), jiným otázkám je věnována relativně menší pozornost. Zdá se mi, že neoprávněně podceňovaným tématem české politické diskuse je podoba a fungování našeho parlamentarismu, a to především v politických a publicistických kruzích. Je to o to zarážející, že problematické fungování českého parlamentního režimu není vůbec žádnou novinkou. celý článek »
Když jedna „drobnost“ zneváží vše ostatní
Skryté nebezpečí věcného záměru volebního zákoníku
Vojtěch Navrátil | 22. 4. 2011 | Poznámky k událostem
Vláda 6. dubna přerušila projednávání věcného záměru volebního zákoníku připraveného ministerstvem vnitra. Cílem dokumentu čítajícího 129 stran má být konsolidace právní úpravy všech druhů voleb v České republice plus odstranění nedostatků, které v praxi vyvstaly buď u jednoho konkrétního druhu voleb, nebo jsou všem volbám společné. Věcný záměr ale obsahuje také jednu změnu, která má potenciál vytvořit podhoubí pro intenzivnější tunelování veřejných prostředků a financování politických stran systémem „něco za něco". celý článek »
Léto 1989 – poslední triumf Solidarity?
Před patnácti lety se v Polsku začal definitivně hroutit komunismus
Josef Mlejnek jr. | 20. 7. 2004 | Články a komentáře
Pějme píseň dvoukola?
Neznámé záludnosti známých volebních systémů
Josef Mlejnek jr. | 20. 5. 2004 | Články a komentáře
V České republice propukne čas od času diskuse o potřebě zavést přímou volbu prezidenta. Přes všechny pádné argumenty proti, na něž zastánci přímé volby zpravidla nedokáží adekvátně reagovat, se "prezidentský diskurs" vrací s neodvratností střídání ročních dob. Za úvahu pak stojí i skutečnost, že zastánci přímé volby hlavy státu navrhují vždy pouze jeden způsob, jak takovou věc "zařídit": dvoukolovým většinovým systémem, kdy je v prvním kole třeba ke zvolení získat nadpoloviční většinu, a pokud se takový šťastlivec nevyskytne, následuje kolo druhé mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z kola prvního. Jak jednoduché, jak jasné... Naposledy s touto představou vyrukovala ČSSD, která hodlá změnit volební zákony, a to včetně zavedení přímé volby prezidenta. "Chceme prosadit dvoukolový systém, který funguje například u senátních voleb," citovaly 17. 5. 2004 Lidové noviny Stanislava Grosse. celý článek »
Ústavní reformy – agenda pro příští roky?
Josef Mlejnek jr. | 20. 11. 2003 | Články a komentáře
1