volební právo
Volební právo pro žáky základních škol?
Věkovou hranici nesnižovat, ale zvýšit
Vojtěch Navrátil | 7. 10. 2014 | Poznámky k událostem
Pokud by se mělo s věkovou hranicí aktivního volebního práva hýbat, pak by se měl zákonem vyžadovaný minimální věk, byť je to vzhledem k historickému vývoji takřka skoro utopie, naopak posunout nahoru. celý článek »
Polemika s ústavou: cesta ke konzervativní demokracii
Jan Frank | 25. 7. 2011 | Články a komentáře
Říká se, že politika ztrácí obsah. Autoři této teze obvykle mívají na mysli skutečnost, že nad hledáním dlouhodobých strategií převažují holé mocenské boje a takřka všechny koncepce se podvazují a neutralizují pravolevými kompromisy. Politika přestává být inspirativní a dramatická. Tvoří ji ale také novináři; politika se dá dělat i perem. Jejich texty ovšem (čest výjimkám) často končí na hranici negativního vymezení. Ruku na srdce: víme o něco víc než to, že chceme „levný právní stát", „Evropu národů" a udržet výkonnost kontinentu (alespoň) ve vztahu k nově se rodícím mocnostem? celý článek »
Komunální volby v Praze a otázka ústavnosti
Jakub Charvát | 4. 3. 2011 | Analýzy a studie
Po předchozích neúspěších se stížnostmi na manipulaci s volebními pravidly před pražskými komunálními volbami u Nejvyššího správního soudu a bezprostředně po nich u Městského soudu se menší politické strany obrátily se stížností na neplatnost voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy na Soud ústavní, a to zejména s odkazem na nové vymezení volebních obvodů. Jak na tuto kauzu pohlížet? celý článek »
1