Úvodní stránka  »  Témata

demokratický deficit

Evropa Miloše Zemana

K postojům nového prezidenta k evropské integraci

Tomáš Břicháček | 3. 4. 2013 | Analýzy a studie

Na Pražský hrad s novým prezidentem přichází mimo jiné podstatně odlišný pohled na směřování evropské integrace, než byl ten, jenž v jeho zdech v uplynulých deseti letech nacházel svou baštu a tribunu. Jednoho z nejvýraznějších kritiků současných centralizačních tendencí v EU a zastánce národního státu nahradil v čele republiky – dle vlastních slov – eurofederalista. Změnu začátkem dubna symbolicky stvrdilo vztyčení unijní vlajky na hradních žerdích. celý článek »

Europoslanci si brousí zuby

Lisabonská smlouva přesouvá moc v EU do rukou Evropského parlamentu

26. 6. 2010 | Zaujalo nás...

Lady Ashtonová, první šéfka unijní zahraniční politiky, představila před třemi měsíci dlouho očekávaný plán na vytvoření diplomatické jednotky EU - Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Od té doby ale vytvoření EEAS, která by měla Unii zajistit koherentnější zahraniční politiku a posílit hlas na světové scéně, vázne. Největší překážkou je Evropský parlament. celý článek »

Jeden Špidla jako jednotka demokratického deficitu

Josef Mlejnek jr. | 2. 3. 2009 | Bruselky

Přijde-li řeč na Evropskou unii, hovor občas uvízne na tzv. demokratickém deficitu. Slyší-li tento výraz obyčejný volič, dochází k závěru, že jde o něco na způsob schodku státního rozpočtu: demokratický deficit musí být normální. Půjde nejspíše o obtíž technického rázu, která časem zmizí sama. A pokud ne, je dobré naučit se s ní žít a raději do ní nevrtat. celý článek »

Evropští voliči a volby do Evropského parlamentu

Petr Fiala | 20. 5. 2004 | Evropské stránky

Volby do Evropského parlamentu, které se budou konat v červnu 2004 v 25 státech Evropské unie, mají jistě zvláštní politický význam, protože to budou první volby realizované bezprostředně po rozšíření Evropské unie o deset nových členských zemí. Právě pro občany nových členských zemí bude možnost volit své zástupce do Evropského parlamentu jen několik týdnů po vstupu do EU do značné míry symbolickým prvním krokem v praktickém politickém životě uvnitř Evropské unie. Je to zřejmě v intencích architektů procesu rozšíření, takže květnové datum vstupu nemá jen organizačně-technické příčiny, ale má vazbu také na plánované evropské volby.
Symbolický obsah politických procesů jistě není možné podceňovat. Je však rovněž důležité podívat se na reálný politický význam voleb do Evropského parlamentu a jejich strukturálně-funkcionální charakteristiku. Pokusím se ji podat v následujícím příspěvku, v němž se budu (1.) zabývat volební účastí v evropských volbách, (2.) volebními strategiemi voličů a (3.) interpretací významu a funkce voličského rozhodování ve volbách do Evropského parlamentu. celý článek »

1


nahoru