Úvodní stránka  »  Rubriky

Anketa

Rozruch okolo rozpočtového schodku

Je na místě optimismus?

Helena Horská, Marek Loužek, Petr Mach, Miroslav Tuček | 20. 1. 2005 | Anketa

Hospodaření vlády v roce 2004 skončilo podle lednových zpráv schodkem o 21,5 mld korun nižším, než jak předpokládal původní návrh rozpočtu. Vláda ústy ministra financí Sobotky ihned zdůrazňovala, že na příznivější bilanci veřejných financí se odrazila prováděná reforma. Opozice naproti tomu označuje nižší rozpočtový schodek za trik, který s sebou nenesl potřebné zvyšování úspor a celkové ozdravění veřejných financí, které by se mohlo pozitivně projevit v dlouhodobém horizontu. Loňský rok současně přinesl přeřazení některých kategorií služeb do vyšší sazby DPH, což způsobilo vyšší výběr na daních. Je tedy optimismus vlády na místě? Nebo má opozice pravdu, když tvrdí, že se vláda snaží pouze pomocí vyšších výběrů daní a úspor, které nepřicházejí na pravém místě (zejména v oblasti sociálních dávek), jen zahladit fakt, že stále hospodaří na dluh?
Na otázky ankety na téma veřejných financí a (ne)oprávněného vládního optimismu odpovídají přední odborníci z oboru makroekonomie.
1. Česká média na počátku roku informovala o tom, že stát v roce 2004 hospodařil se schodkem nižším o 21,5 miliardy, než byl deficit schválený Poslaneckou sněmovnou. Do jaké míry to lze považovat za dobrou zprávu?
2. Nakolik je podle Vás platný argument ministra financí Bohuslava Sobotky, že rychlejšímu tempu snižování deficitu napomohla vládní reforma veřejných financí?
3. Jaké tendence ve vývoji deficitu státního rozpočtu očekáváte v letošním roce?
celý článek »

1


nahoru