Může se politika a společnost obejít bez hodnot?
Češi a Poláci odpovídají
23. 4. 2012
Centrum pro studium demokracie a kultury zahajuje po debatě o podmínkách politické stability a prosperity v Evropě a diskusi společných zájmech Česka a Polska v EU další česko-polské sympozium, tentokrát věnované otázce (obnovy) hodnot v politice.
Ambicí tohoto sympozia je na základě intelektuálního bohatství a rozmanitosti českého a polského politického myšlení upozornit na skutečnost, že politika a společnost nemohou být budovány a spravovány (pouze) technokraticky. Finanční, hospodářská a dluhová krize (resp. reakce na ni) totiž jednoznačně ukázala, že obec (polis), která fakticky ignoruje nezastupitelnou roli hodnot v politice a společnosti (ať už tato obec existuje v malém či větším teritoriálním rámci) je výrazně náchylnější k nestabilitě a tomu, aby prodělaným obtížím v krátkém časovém horizontu čelila znovu.
Česko i Polsko, navzdory řadě rozdílů, které mezi nimi v pojímání základních (filozofických) pojmů politiky z různých důvodů existují, spojuje minimálně jedna zásadní věc: ve druhé polovině dvacátého století obě země více než dobře poznaly, že politika bez obsahu (resp. absence politiky vůbec) má často důsledky, s nimiž se celá společnost vyrovnává dlouhá léta.
Sympozium postupně obsáhne 10 českých a 10 polských esejů na následující témata:
- Politická moc, suverenita a stát
- Právo a odpovědnost
- Volný trh, vlastnictví a daně
- Veřejné dobro a korupce
- Solidarita - základ sociální politiky?
- Svoboda - kořeny a limity
- Demokracie a politické strany
- Politické společenství, národ a stát
- Revoluce a evoluce (progres a tradice)
- Populismus: problém legitimity v současné politice
Soutěž o nejlepší studentskou esej
Sympozium je rovněž otevřeno studentům. Proto byla vyhlášena soutěž o nejlepší studentskou esej. Volit lze z uvedených deseti témat.
Esej by měla (1) shrnout dosavadní diskusi o tématu v českém prostředí, (2) zhodnotit, zda daná diskuse nějakým konkrétním způsobem ovlivňuje zdejší politiku a (3) pokusit se o predikci směrů debaty do budoucna (opět včetně dopadů na praktickou politiku).
Texty o rozsahu nejvýše 8 normostran zasílejte do 31. srpna 2012 na [email protected].
Šest nejlepších esejí (tři z Česka a tři z Polska) bude oceněno symbolickým honorářem, přeloženo a uveřejněno paralelně v Česku a Polsku.
Polské verze všech textů vycházejí díky podpoře Česko-polského fóra také na webu Ośrodku Myśli Politycznej.
Evropa prohrává vlastní budoucnost
Marek Magierowski | 30. 4. 2012
Evropa prochází vážnou krizí: týká se její ekonomiky, politiky i identity. Eurozóna vrávorá nad propastí, ekonomika skomírá, roste napětí mezi jednotlivými členskými zeměmi. Je zpochybňována efektivita „kapitalismu s lidskou tváří", pro Evropskou unii vždy příznačného. K tomu všemu se přidává ještě spor o hospodářskou nezávislost zemí starého kontinentu.
celý článek Sympozium CDK: Politika, společnost a hodnoty v české a polské perspektivě
Politika a média
Strategie pro dobu krize
Piotr Legutko | 23. 4. 2012
Mediální demokracie neodvratně změnila svět politiky. Změnila také politické strany, byť procedury regulující jejich fungování zůstaly zdánlivě nezměněné. Strany v postkomunistických zemích zasáhly tyto změny mimořádně - jsou nové, dosud nezakořeněné, ještě závislejší na přítomnosti ve sdělovacích prostředcích, než je tomu ve starých demokraciích. Může dokonce vyvstat otázka, zda se zemím na naší straně někdejší železné opony vůbec podařilo během posledních dvou desetiletí projít „nemediální" fází stranického života? Těžko však lze srovnávat vztah politiky a médií na počátku 90. let s tím, co se děje v poslední době.
celý článek Sympozium CDK: Politika, společnost a hodnoty v české a polské perspektivě