evropské právo
„Rule of law“, nebo „rule of Brussels“?
Evropská komise chce dohlížet na právní stát
Tomáš Břicháček | 23. 10. 2014 | Analýzy a studie
V posledních dvou až třech letech se v prostředí orgánů EU, zvláště u Evropské komise a Evropského parlamentu, setkáváme ve zvýšené míře s filosofováním na téma právní stát („rule of law“) a s úvahami o možnostech, jak by unijní instituce měly lépe chránit jeho dodržování v jednotlivých členských státech. celý článek »
Nepodceňujme portfolio justice v Evropské komisi
Věra Jourová jako nástupkyně Redingové
Tomáš Břicháček | 16. 9. 2014 | Analýzy a studie
Když zvolený předseda nové Evropské komise Jean-Claude Juncker, oznámil, že budoucí „česká“ eurokomisařka Věra Jourová má být odpovědná za resort „spravedlnosti, spotřebitelů a rovnosti pohlaví,“ velké nadšení tím u našich představitelů nevzbudil. Přehnala se vlna zklamaných, podrážděných a kritických reakcí. celý článek »
Ke knize Unie blízká i vzdálená
Tomáš Břicháček | 1. 5. 2014 | Články a komentáře
Při desátém výročí našeho vstupu do Evropské unie si dovoluji čtenářům, kteří byli u mě po léta zvyklí na krátké články k úzce vymezeným tématům evropské integrace, nabídnout obsáhlejší text se širokým záběrem. V knize „Unie blízká i vzdálená“ (Institut Václava Klause, Praha 2014), jež přináší zamyšlení nad živlem evropské centralizace, jeho rozsahem a důsledky, se snažím dílčí prvky skládanky uvést do vzájemných souvislostí a přinést co nejzevrubnější obraz současného stavu EU. Následující příspěvek přináší přehled obsahu knihy a shrnutí jejích základních tezí. celý článek »
1