Úvodní stránka  »  Články

ČR a Rakousko – jak dále?

Hynek Fajmon | 20. 2. 2002
Poslat do Kindlu

Rubrika: Poznámky k událostem  |  

Během posledních týdnů se česko-rakouské vztahy mimořádně zhoršily. Bez jakéhokoliv přehánění je možné jejich současný stav označit za krizový. Česká republika a Rakousko nyní připomínají dva těžce rozhádané sousedy, kteří na sebe křičí přes plot a navíc si na sebe ještě navzájem stěžují na radnici.

Málokdo si už vzpomene, kdy to všechno vlastně vzniklo. Mnozí z nás na české straně hranice mají pocit, že takovým impulsem byla snaha Rakušanů strkat nos do naší jaderné elektrárny v Temelíně. Rakušané by nám ale nejspíš připomněli, že začátek špatných vztahů je nerozlučně spojen s tím, že se česká vláda jako jediná vláda nečlenského státu EU připojila k diplomatickým sankcím proti Rakousku. A byla to vláda vedená právě Milošem Zemanem. Z hlediska časové posloupnosti mají pravdu Rakušané, ale to není podstatné.

Hlavní je dle mého soudu skutečnost, že jak na rakouské, tak i na české straně je mnoho politiků, kteří jsou přesvědčeni o tom, že je správné vměšovat se do vnitřních záležitostí sousedního státu i v případě, že na to dle mezinárodního práva není žádný nárok. Aby bylo jasno, nezpochybňuji právo sousední země mluvit do našich vnitřních záležitostí, pokud se to týká věcí, které jsou mezinárodním právem upraveny. Stejně tak nikdo nemůže zpochybnit právo našeho souseda v ulici mluvit nám do věcí, které jsou upraveny zákonem. Na druhé straně jsem ale zásadně proti tomu, aby soused mluvil do věcí, ke kterým nemá žádné oprávnění. Pokud neporušuji zákon nebo mezinárodní smlouvu, nemá soused právo vměšovat se do mých záležitostí a nemá také právo mne jakýmkoliv způsobem vydírat.

Do kategorie neoprávněného vměšování do vnitřních záležitostí souseda patří zcela bez jakékoliv pochyby rakouský požadavek na odstavení Temelína. Na druhé straně sem ale také patří ostrá slova českého premiéra na adresu Rakušanů a Haidera. V tomto smyslu se obě strany dopustily pochybení, která je nutno napravit.

Dobré sousedské vztahy mohou vzniknout jen v případě, že obě strany dodržují pravidla hry. Obě strany musí plnit své závazky a pokud možno se zdržet akcí, které druhou stranu poškozují. My jsme poškodili Rakousko tím, že jsme se přidali k nesmyslným diplomatickým sankcím. Rakousko naopak poškozuje nás tím, že nás staví do dilematu Temelín nebo EU.

Cesta ke zlepšení česko-rakouských vztahů je jen jedna. Obě strany se musí vzdát svých absurdních požadavků a pav­lačové rétoriky vůči sousedovi. Jen tak bude možné česko-rakouské vztahy postupně vrátit do normální polohy.

Autor je poslanec PSP ČR za ODS.

Revue Proglas 1/2002
Poslat do Kindlu

Rubrika: Poznámky k událostem  |  

Diskuse


nahoru