Šaría v údolí Swat
Rubrika: Zaujalo nás... | Témata: USA, Pákistán, Afhgánistán, al-Kájda
Skupina maskovaných mužů střílí muže obviněného z vloupání do hlavy. Kolemjdoucí přihlížejí zpovzdálí. Podezřelí drogoví dealerové se choulí v prachu na zemi poté, co byli zbičováni. Ženy se musí skrývat za černými burkami a je jim zakázán vstup na trhy a veřejná místa. Dívčí školy, které ještě nebyly rozbombardovány, jsou zavírány a všem dívkám nad třináct let je odepřen přístup ke vzdělání. Ani ne sto mil od ministerstev, soudů a ambasád v pákistánském hlavním městě se začíná formovat talibánský stát se vším jeho fanatismem a zaslepenou islámistickou horlivostí.
Kapitulace údolí Swat, úrodného regionu v severním Pákistánu, do rukou bojovníků Talibánu, k níž došlo minulý měsíc po krvavé dvouroční bitvě, je signálem toho, že v zoufalém boji Islámábádu proti extremismu a terorismu došlo k nebezpečnému zvratu: k ustanovení nového útočiště islamistických bojovníků, jejichž cílem je svržení sekulárního státu v Pákistánu a zabití všech příslušníků Západu v sousedním Afghánistánu. Pokořené pákistánské ozbrojené síly nad údolím Swat zcela ztratily kontrolu. A Talibán svou nově nabytou moc velmi rychle konsoliduje. Kvůli zajištění monopolního postavení šaríe v oblasti bylo jmenováno prvních sedm islamistických soudců. Zbývající policejní jednotky byly uvězněny ve svých rozbombardovaných kasárnách, příslušníci jednotek, na něž padne podezření z porušení příměří, budou zastřeleni, veškerá zábava je zakázána. A v Madrásech, které jsou řízeny Jaish-e-Mohammed, militantní skupinou zakázanou v roce 2001, avšak stále beztrestně působící, jsou osmiletí chlapci indoktrinováni k tomu, aby oslavovali sebevražedné atentáty.
Nebezpečí, jemuž čelíme, je zřejmé. Obamova vláda připravuje novou strategii, jak se vypořádat s nepokoji v Afghánistánu a Pákistánu; al-Kájda spolu se svými spojenci upevňuje kontrolu nad pohraničními oblastmi. Včera došlo k útoku sebevražedných atentátníků na restauraci na severovýchodě Pákistánu, při němž došlo k zabití jedenácti lidí včetně provládních bojovníků, kteří se postavili čelnímu talibánskému veliteli, za jehož hlavu USA vypsaly odměnu pět milionů dolarů. V reakci na posílení americké ofenzivy a související soustředění sil v Balučistánu slibuje Talibán, že rozjede novou kampaň násilí proti západním jednotkám a zájmům. A v Pandžábu, bohatší centrální oblasti Pákistánu, jsou tisíce chudých a rozzuřených vesničanů rekrutováni, aby bojovali v Afghánistánu a pomohli Talibánu s výrobou výbušnin.
Zdá se, že s každým dalším dnem je Pákistán ve svém boji proti extremismu blíže a blíže k porážce. Soudci, včetně těch nedávno znovu ustanovených, varovali, že kapitulace před militanty údolí Swat představuje precedens. Vláda sekulárního práva v oblasti byla prakticky zrušena s plným souhlasem centrální vlády. Klerici bez jakýchkoli znalostí o správě soudů zrušili i poslední zbytky garancí dodržování lidských práv, které kdysi stát poskytoval. Všechny obavy z vlády Talibánu v Afghánistánu, které kdy Západ měl, docházejí nyní naplnění. V zemi, která je mnohem větší a strategicky významnější.
Od roku 2001 se Západ ze všech sil snažil zabránit vzniku útočiště, z něhož by mohli teroristé plánovat a spouštět své útoky. V údolí Swat nyní dochází ke vzniku teroristického státu. Což představuje ohromný problém pro jeho 1,5 milionů obyvatel, ale ještě větší problém pro 160 milionů obyvatel Pákistánu, 34 milionů obyvatel Afghánistánu i pro Západ. Obamova vláda nyní musí spolu se svými spojenci velmi silně zatlačit na Islámábád, aby dostal údolí Swat zpět pod svou kontrolu.
Z The Times, 27. března 2009, přeložil a redakčně upravil Jan Klusáček.
Rubrika: Zaujalo nás... | Témata: USA, Pákistán, Afhgánistán, al-Kájda