Úvodní stránka  »  Články

Martin Říman – osamělý liberál

Ivana Pečinková | 20. 1. 2008
Poslat do Kindlu

Rubrika: Články a komentáře  |  

Výroční cenu Michala Tošovského za rok 2007, kterou uděluje think-tank Efektivní stát za boj proti byrokracii, dostal současný ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Jedním z hlavních důvodů je průlomový návrh novely živnostenského zákona, který nedávno prošel do posledního čtení v Poslanecké sněmovně.

Živnostenský zákon byl od roku 1992 novelizován už stokrát. Doslova. Jenže není novela jako novela. Ona stovka dosavadních úprav zákonnou normu zahušťovala klasickými úpravami typu „v paragrafu pět, odstavci čtyři, písmenu b se za slovo věcný vkládá...". Text zákona tak od roku 1992 nabobtnal z 57 na nynějších 136 stran. Ministr Martin Říman (47) text zredukoval na 97 stran. Nejde ale o úsporu papíru nebo ochranu očí čtenáře zákona, nýbrž o snížení administrativní zátěže podnikatelů fungujících podle živnostenského zákona. Hlavní změny jsou tyto: snižuje se počet živností, ruší se příslušnost podnikatelů k živnostenským úřadům podle spádové oblasti, odstraňuje se povinná tříletá praxe před zahájením podnikání, zjednodušují se formuláře atd.

V praxi to znamená, že živnostníci nebudou muset mít doma v trezoru třeba deset živnostenských listů, za které bylo třeba zaplatit tisíc korun za kus. Namísto toho jim postačí jeden výpis z živnostenského rejstříku za tisícovku. V další řadě nebudou muset chodit jen na „svůj" živnostenský úřad, nýbrž si budou moci vybrat, kde jim to bude nejvíce vyhovovat podle délky čekacích lhůt, kde jsou příjemnější úředníci. A co je nejdůležitější: vstupní dotazník pro nové zájemce nebude mít jednadvacet, nýbrž jen dvě strany. I to lze považovat za významný přínos k usnadnění vstupu do podnikání.

Nové feudality

Novela živnostenského zákona už má za sebou v Poslanecké sněmovně dvě čtení. Úvodní proběhlo loni v listopadu velmi hladce, jak už to ostatně u prvního čtení obvykle bývá: šlo pouze o to, zda je sněmovna ochotna se zákonem vůbec zabývat. Další už tak jednoduché nebude. „Očekávám, že se v parlamentu strhne tvrdý boj," konstatuje Martin Říman. A ví, proč to říká. Už loni mu totiž začala chodit spousta negativních reakcí ze všech možných stran. Některým profesním komorám například vadí, že do jejich oboru budou moci vstupovat noví podnikatelé zcela volně, bez praxe a bez licence. To se jim nelíbí a požadují dostat podobné odvážlivce o podnikání pod kontrolu. Třeba prostřednictvím zavedení povinného členství v komoře, asociaci, sdružení či unii, která by pak rozhodovala, zda je v daném regionu dostatek truhlářů anebo zda je možné tam ještě jednoho vpustit. Rakouský ekonom von Mises označoval tyto přístupy jako „nové feudality."

Velkým bouchnutím do stolu jsou i stížnosti živnostenských úřadů, které mají zcela oprávněně za to, že po nich chce ministr něco, když ne nepřístojného, tak přinejmenším nevídaného: aby si mezi sebou konkurovaly. Do konkurenčních vztahů by je uvrhlo navrhované ustanovení o zrušení spádových oblastí. „Už jsem dostal dopis, respektive stížnost, několika živnostenských úřadů, že je přece absolutně nepřípustné, aby se zaváděla konkurence mezi státními úřady, což považuji za velmi úsměvné. Nechápu, proč by taková konkurence neměla existovat. Řekl bych, že to bude jedině dobře, protože konkurence je matkou pokroku a zlepšení služeb. Takže jen ať si ty živnostenské úřady konkurují! A jen ať je mezi živnostníky známo, na kterém živnostenském úřadě se chovají slušně a na kterém ne," řekl nám ministr v rozhovoru. „Úřednictvo je od dob Rakouska-Uherska zvyklé na to, že kdo jednou úředníkem byl, už jím také navždy zůstane a má prakticky definitivu, i když nepsanou. Jsme tak zvyklí na to, že úředníků neubývá, nýbrž přibývá," dodal.

Hlavou proti zdi

Zmíněný citát, který může připomínat střelbu do vlastních řad či podřezávání si větve pod sebou sama, je pro Martina Římana, který má za sebou kariéru programátora, podnikatele, přednosty okresního úřadu, ministra dopravy, stínového ministra průmyslu a obchodu za ODS a jenž je od léta loňského roku ministrem průmyslu a dopravy, velmi typický. Občan Frýdku-Místku, který se ve chvílích největšího zápalu vrací k severomoravskému přízvuku, se už po léta projevuje jako bijec byrokracie. To je ostatně také důvodem, proč loni na podzim dostal prestižní cenu Michala Tošovského. Sdružení bojuje za „štíhlý efektivní stát, poskytující občanům jimi vyžadované služby rychle, správně...". Jednatel eStatu Edvard Kožušník potvrzuje, že ocenění bylo uděleno za novelu živnostenského zákona, ale i za více než desetiletý boj proti nadměrné administrativní zátěži a přeregulovanosti podnikatelského prostředí v ČR. „Postoje Martina Římana jsou konzistentní, ať už je v opozici či ve vládě," oceňuje Edvard Kožušník. Zároveň tím načrtává jeden z hlavních rysů osobnosti autora novely.

Stejnou vlastnost uvádí coby hlavní charakteristiku nynějšího ministra průmyslu a obchodu i Římanův stranický kolega Hynek Fajmon, poslanec Evropského parlamentu. „Drží stále stejnou názorovou linii bez ohledu na to, v jakém je momentálně postavení. A je jedním z mála, kteří mají jasné ideové zázemí," zdůrazňuje s tím, že Martin Říman je klasický ekonomický liberál. „Přičemž na sobě neustále pracuje, studuje, čte. A umí argumentovat a polemizovat, což je u dnešních politiků spíše vzácnost," dodává.

Osamělý liberál?

Martin Říman, ať už jako ministr dopravy, poslanec nebo ministr průmyslu a obchodu, k miláčkům médií nepatří. Informace o jeho počinech rozhodně stránky tisku neplní, pochvaly také neprší. Proč? Při osobním setkání je patrné jedno: ministr se chová velmi civilně, nezveličuje, nedramatizuje, poslouchá, co říká protistrana, pohotově odpovídá a pokud něco odporuje jeho přesvědčení, okamžitě vyráží do útoku. Ovšem ne slovy, která dělají palcové titulky v novinách. „Říman je velice solidní, schopný, ale má své limity. To, co mu chybí, je dostatek charismatu," soudí bývalý místopředseda vlády a ODS Miroslav Macek. Dodává, že Říman nikdy příliš neuměl prodávat výsledky své práce, což se projevovalo i v parlamentu či na stranických grémiích. A pokud jde o současný post ministra průmyslu a obchodu, má Macek za to, že každý šéf zmíněného resortu by měl být hnacím motorem diskuzí o energetické politice a energetické bezpečnosti, jež patří z hlediska svébytnosti země mezi nejzásadnější. Říman motorem takové diskuze není. Stejně jako jeho předchůdci. „Politici se místo zásadních otázek zabývají prkotinami. Například tím, že Jiří Paroubek jel na svou svatbu nepřiměřenou rychlostí," doplňuje poslední federální ministr práce a sociálních věcí.

Říman ministr

Jaký byl Martin Říman ministr dopravy a stínový ministr průmyslu? „Je tu něco, o čem se vůbec nemluví, protože se na to už zapomnělo. A přitom to je velký Římanův úspěch," říká poslanec Hynek Fajmon. Oním úspěchem je, že Říman coby ministr dopravy zahájil privatizaci regionálních tratí, která dopadla velmi úspěšně.

A stínový ministr průmyslu a obchodu? „Opět jsem v něm neviděl vizionáře, schopného strhnout ostatní. Což mi ale u jeho předchůdců i následovníků chybělo rovněž. Neměl koncepci, schopnost klást akcenty; coby stínový ministr si bohužel nesestavil žádný tým, schopný v případě nutnosti převzít reálný úřad," říká Macek. Římanův předchůdce ve funkci ministra, nyní poslanec za ČSSD a stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, by svého nástupce nepochválil vůbec za nic. I když se o to snažil v souvislosti s úvahami o vyslovení nedůvěry vládě a dokonce k tomu účelu vytvořil i specializovanou skupinu. „Vůbec nic pozitivního jsme nenašli," uzavřel.

A co Urbanovi vadí nejvíce? „Vytvoření energetické burzy bude mít za následek skokové zdražení energie. Vývoj v Czechinvestu je tragédie. Energetická politika je hazardem s budoucností občanů tohoto státu. Navíc se podřizuje vůli stranických sekretariátů, což by jako ministr dělat neměl," vyjmenovává. A dokonce prý jako ministr porušuje zákon, podle kterého má každé tři roky vládě předložit k projednání energetickou koncepci, což ještě neudělal.

Hospodářská komora ČR, která reprezentuje významnou část průmyslu i obchodu v zemi, naopak dává Římanovi pozitivní známku. „Hlavním úkolem ministra průmyslu a obchodu je modernizace resortu. A tu pan Říman dělá. Plní to, co deklaroval, a ještě k tomu dost rychle", říká tajemník komory Vladimír Šiška. Ministrovy přístupy k energetice naopak komora oceňuje. „Je jedním z mála, kteří se naprosto jasně vyjádřili k jaderné energetice. A více dělat nemůže, protože by překročil programové prohlášení vlády." Srovnání s předchozími ministry není smysluplné. „Srovnávat nelze, každý z ministrů pracoval v jiné době, v jiném politickém klimatu. Navíc v ČR se vše porovnává podle stranické příslušnosti, což je úplně špatně. My jsme nadstranická organizace, my tyto věci oddělujeme, proto se takovému přístupu vyhýbáme," zdůraznil Vladimír Šiška.

A jak Martina Římana vidí lidé z nejužšího vedení mateřské ODS? „Říman je liberál. A liberálové jsou individualisté, ovšem v tom dobrém smyslu. Za nikoho se neschovávají, nesou svou kůži na trh sami za sebe," říká zdroj, který si nepřál být jmenován. „Nemyslím, že ministr je od toho, aby něco komunikoval. Důležité je, co dá na vládu. Novela živnostenského zákona je velmi sympatická. A nekomunikativnost? Ta je v dnešní politice zástupným problémem. Používá se jako zástěrka v případě, kdy se někdo někomu nelíbí," dodává. A vůbec nemůže souhlasit s tím, že by Říman byl ve své straně považován za kontroverzního či měl malou podporu.

Horká půda

Schvalování novely živnostenského zákona bude velká zkouška nejen pro předkládanou normu, nýbrž i pro ministra Římana jako takového, jakýsi test jeho schopnosti se prosadit. „Očekávám 300 až 500 pozměňovacích návrhů, jejichž výsledkem může být, že zákon bude ještě horší," říká stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. „Ministr Říman totiž návrh nekonzultoval s podnikatelskými organizacemi. Většina z nich s touto novelou nesouhlasí," tvrdí. Hospodářská komora ale naopak říká, že se na návrhu přímo podílela a že novela znamená zásadní krok ke zlepšení podnikatelského prostředí v ČR. „Umožňuje podnikatelům přeskočit jednu etapu, tedy zdlouhavé byrokratické procedury. Razíme názor, že podnikání bude tím lepší, čím méně do něj bude zasahovat stát. A v tom se s ministrem Římanem shodujeme stejně jako 99 procent podnikatelů," zdůraznil tajemník komory Vladimír Šiška s tím, že komora bude nyní usilovat o to, aby byly podobným zásadním způsobem zbaveny administrativní zátěže také právnické osoby.

„Novela se jistě stane předmětem mnoha útoků. Opozice je už nyní silně vzrušená," domnívá se zdroj z ODS. A případné námitky ze strany vládní koalice? I ty prý Martin Říman ustojí. Je houževnatý, schopný jít proti zdi vlastní hlavou a rozbít ji. Nemalý význam má i to, že je vedle premiéra jediným ekonomem ve vládě. Samotný ministr Říman pozměňovací návrhy očekává rovněž. Nicméně počítá s tím, že to hlavní zůstane zachováno.

Autorka je redaktorkou týdeníku Ekonom.

Revue Politika 1/2008
Poslat do Kindlu

Rubrika: Články a komentáře  |  

Diskuse


nahoru