Úvodní stránka  »  Články

Knižní novinky 3/2014

7. 3. 2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: Knižní novinky  |  

Alan Sked

Metternich a Rakousko

Pokus o hodnocení

Centrum pro studium demokracie a kultury, váz., 320 s., 339 Kč (cena platná při objednání přes web CDK)

Klemens Metternich (1773–1859) patřil nejen ke klíčovým osobnostem evropské politiky a diplomacie 19. století, ale jeho postava a politické činy dodnes provokují k rozmanitým a protichůdným interpretacím, především v českém prostředí, které ho vnímalo optikou národního obrození s jeho stereotypy. O to více je zapotřebí publikace, v níž Alan Sked, který působí na London School of Economics, představuje Metternicha v pozitivnějším, i když kritickém světle. Snaží se nejen proniknout k motivům jeho jednání a zmapovat působení v rámci celé jeho kariéry, ale odpovídá na mnoho podstatných otázek:  Jakou úlohu měl Metternich při Napoleonově pádu? Proč byl Metternich nepochopen, ba nenáviděn přes své mnohočetné úspěchy? A byl opravdu v letech 1815–1848 předním evropským státníkem, který udržel v Evropě mír? Skedova práce je však též pokusem o celkové hodnocení Klemense Metternicha a pronikavým vhledem do osudů habsburské monarchie a jejích politických i kulturních dějin 
v době koncertu velmocí.

„Hrdinou Alana Skeda je kancléř rakouského císaře Františka I., který bývá ve většině historických prací představován jako symbol politického zpátečnictví a absolutismu. Sked se rozhodl tuto významnou historickou osobnost zkoumat a hodnotit z jiných pozic: vidí v ní státníka, za jehož působení byla habsburská monarchie prosperující zemí žijící v míru, zatímco mnoho evropských států sužovaly revoluce, radikálně republikánská a reformní hnutí, tajné spolky a změny dynastií.“

Jiří Pernes 

Alan Sked (narozen v roce 1947) patří k předním britským historikům. Působí jako profesor na prestižní London School of Economics, kde učí dějiny mezinárodních vztahů v moderní době. Ve svých dílech preferuje historii Velké Británie v její mezinárodní dimenzi, především ve vztazích se střední Evropou (Rakouskem) v 19. století. Jeho publikace jsou přeloženy do němčiny, italštiny, portugalštiny a japonštiny, což je významné i proto, že se v nich zmiňuje o dějinách českých. Do češtiny bylo přeloženo jeho dílo s názvem Úpadek a pád habsburské říše (Praha 1995), které vzbudilo značný zájem díky svému polemickému důrazu. Skedova knížka o Metternichovi a Rakousku může oslovit ty zájemce o historii, kteří mají zájem o nové interpretace, překonávající stereotypy ve vyprávění o kontroverzních osobnostech.


Matthew Arnold

Kultura a anarchie

Kritický esej o politice a společnosti

Centrum pro studium demokracie a kultury, váz., 264 s., 254 Kč (cena platná při objednání přes web CDK)

Ačkoli Arnold rozvíjel ty myšlenkové postupy, které se  již ustavily v jeho spisech o vzdělání, o roli kritiky a o studiu keltské literatury, eseje Kultury a anarchie se vyznačují rovněž počátkem něčeho nového. Zahájily řadu jeho zkoumání z šedesátých a sedmdesátých let 19. století o vzájemném vztahu náboženství a kultury a o vztahu mezi individuálním a sociálním záměrem v tomto kontextu. PoKultuře a anarchii následovaly knihy St. Paul and Protestantism a Literature and Dogma. Mnohé z těch otázek, které si Arnold kladl v těchto třech důležitých dílech, nacházely trvalý ohlas u kritiků, kteří byli konfrontování s analogickým napětím mezi pluralismem a integrací. Diskuse o náboženských cílech byla v 19. století pro morální definici společnosti a státu zásadní, což už pro počátek století 20. přestalo platit. Přesto se však v posledním desetiletí náboženství vrátilo zpět po politické i kulturní agendy jak v globálním, tak v národním kontextu. Konkurující si náboženské vize světa a role jednotlivce v něm získaly obnovený význam. Vyvstávají nové otázky po náboženském vzdělání, o vztahu náboženské identity a pocitu občanství, o vztahu multikulturalismu a liberalismu, o výzvách mezikulturního porozumění. To vše byly problémy, s nimiž se Arnold potýkal před půldruhým stoletím…

Z předmluvy Jane Garnettové

Matthew Arnold (1822-1888) byl anglický básník, esejista a kulturní i sociální kritik. Působil jako profesor literatury na univerzitě v Oxfordu a jako školní inspektor. Žil ve viktoriánské době, která je synonymem klidu a pokrytecké morálky. Ve skutečnosti však šlo o období bohaté na intelektuální, politické a sociální výboje, což dokládají jména John S. Mill, Thomas Carlyle, Benjamin Disraeli, Charles Darwin, John Ruskin, John H. Newman a mnozí další. K těmto klíčovým postavám evropské kultury a společnosti se řadí M. Arnold se svým dílem, zachycujícím vážné spory tehdejší doby. Nejznámějším Arnoldovým textem je Kultura a anarchie (1867-1869), soubor šesti brilantních esejů plný nápaditých myšlenek, postřehů a ironických poznámek. Arnold se v nich polemicky a přitom originálním způsobem vyrovnává se všemi podstatnými otázkami, které jsou dodnes aktuální: s reformním liberalismem, s veřejným postavením náboženství, s britským chápáním civilizace, kultury i umění a v neposlední řadě s ideou pokroku. Kultura a anarchie vychází v češtině ve svém celku poprvé.


Miroslav Mareš, Štěpán Výborný

Militantní demokracie ve střední Evropě

Centrum pro studium demokracie a kultury, brož., 250 s., 229 Kč (cena platná při objednání přes web CDK)

Ve středu Evropy vedou zdejší demokracie boj s extremismem na svém území. Zvolily si k tomu nástroje militantní demokracie, tedy konceptu, který reaguje na tragické zkušenosti s autoritativními a totalitními režimy a hnutími z dvacátého století i na působení současných extremistů. Rozpouštění stran, tresty za užití extremistických symbolů či popírání holokaustu, zákazy nenávistných shromáždění. Tato a podobná opatření mají potlačovat ty, co ohrožují demokracii. Vyvolávají však současně i bouřlivé společenské diskuse o tom, co je vhodné, přiměřené a spravedlivé. V této monografii jsou analyzovány a srovnány militantní demokratické režimy v Německu, Rakousku, České republice, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Jedná se o první takto podrobné zpracování tohoto aktuálního tématu v českém prostředí.

Doc. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D. (* 1974) – je garantem studijního oboru bezpečnostní a strategická studia na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zaměřuje se na výzkum politického extremismu a terorismu ve středoevropském prostoru.

JUDr. et. Mgr. Štěpán Výborný (* 1986) – je asistentem Nejvyššího správního soudu a doktorandem Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Zaměřuje se na výzkum právních nástrojů ochrany demokracie a na výzkum extremismu.


Jakub Šedo (ed.)

České prezidentské volby v roce 2013

Centrum pro studium demokracie a kultury, brož., 262 s., 212 Kč (cena platná při objednání přes web CDK)

V lednu roku 2013 měli občané možnost si poprvé zvolit prezidenta přímou volbou. Naplnil se tím požadavek, který opakovaně zazníval v minulých letech v průzkumech veřejného mínění i programech politických stran. Zároveň bylo také možné učinit první kroky na cestě, na níž česká společnost poznává, zda se splní očekávání příznivců přímé volby, nebo naopak varování jejích odpůrců. A to jak těch, kdo kritizují samotnou myšlenku zavedení tohoto institutu do českého politického systému, tak těch, kdo se omezili na hledání chyb v legislativě, která přímou volbu umožnila.

Kniha kolektivu autorů z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity přináší reflexi první přímé prezidentské volby v České republice, přičemž pokrývá pestrou škálu témat. Popisuje peripetie schvalování přímé volby i její vlastní průběh. Sleduje hledání kandidátů, jejich nominaci a registraci, provázenou zmatky, které nebyly důstojné takto důležitého aktu.  Připomene klíčové body hlasování a jejich výsledky. Vrací se i k otázce, jaká je pozice hlavy státu v České republice – v regionu, kde se setkáváme s různě silnými prezidenty volenými různou technikou. Je český prezident z formálního hlediska blízký silnějším, přímo voleným hlavám států zemí Visegrádu, nebo se spíše blíží slabšímu, nepřímo volenému prezidentu Maďarska? V následujících podrobnějších analýzách si čtenář připomene průběh a klíčové okamžiky volebních kampaní a může se vrátit ke kontroverzím, které způsobily rozdíly mezi předpokládanými a skutečnými výsledky prezidentské volby. Věnuje se i dalším otázkám: Jakým způsobem se přesouvali voliči jednotlivých kandidátů mezi prvním a druhým kolem volby? O které z regionů českých zemí se mohli jednotliví kandidáti opírat a kde jejich podpora naopak klesala? Jaké motivy vedly jednotlivé voliče k účasti, či naopak k neúčasti v prezidentských volbách? Jaká je charakteristika voličů jednotlivých kandidátů? K těmto otázkám a k problémům, které s nimi souvisejí, se kniha dostává v dalších pasážích.  Doufáme, že tím čtenáři umožní nejen připomenout si nedávno minulé události, ale také získat přehled o tom, co prezidentskou volbu od počátku až do vyhlášení výsledků provázelo.


Petr Martinovský, Tomáš Šmíd a kol.

Přírodní zdroje a ozbrojené konflikty – aktuální trendy

Centrum pro studium demokracie a kultury, brož., 185 s., 169 Kč (cena platná při objednání přes web CDK)

Války o suroviny budou podle názorů mnohých odborníků dominantním typem ozbrojených konfliktů v tomto století. Nárůst poptávky, vyčerpávání snadno dostupných ložisek ropy stejně jako neklid v mnoha producentských zemích zintenzivňují mezinárodní soupeření o dostupné zdroje fosilních paliv. Jiné charakteristiky vykazují často opomíjené konflikty o obnovitelné přírodní zdroje – vodu, půdu či dřevo. Napětí v mnoha oblastech světa narůstá a soupeření se často odehrává nikoli na mezistátní, ale spíše vnitrostátní rovině. U mnoha přírodních zdrojů je základní příčinou problémů nejen zvyšování poptávky či spotřeby, ale také zvyšující se míra znečištění životního prostředí. Například enormní zátěž přírody v Číně se stane podle některých analytiků hlavním „spouštěčem“ radikální transformace tamního politického systému.

Monografie Přírodní zdroje a ozbrojené konflikty – aktuální trendy přináší podrobný vhled do šesti konfliktních oblastí. Rozebíráno je například vysoce aktuální, ale málo diskutované surovinové bohatství Afghánistánu, dále střety o koltan v Demokratické republice Kongo, konflikty o vodní zdroje na horním Nilu a jiné. Tato publikace může sloužit jako neocenitelná pomůcka pro orientaci v současném světě, využití nalezne v rukou akademických pracovníků, politiků, analytiků, novinářů i studentů bezpečnostních studií či mezinárodních vztahů.


Hans Kaufmann, Rita Wildegans

Van Goghovo ucho. Paul Gauguin a pakt mlčení

Grada, brož., 240 s., 469 Kč

Vztah mezi dvěma slavnými malíři, Gauguinem a van Goghem, byl více než bouřlivý a jeho konec je zahalen rouškou tajemství. Co se vlastně stalo té osudné noci, kdy Vincent van Gogh přišel o ucho? Autoři se rozhodli zkoumat korespondenci, chorobopisy, tehdejší denní tisk a dospěli k překvapivému závěru. Toto poutavé a téměř detektivní čtení na velmi seriózním základě jistě zaujme široké spektrum čtenářů z řad odborníků (psychology, psychiatry, studenty dějin umění apod.), ale také širokou veřejnost.

www.grada.cz


Andrej Drbohlav

Psychologie sériových vrahů

200 skutečných případů brutálních činů sériových vrahů současnosti

Grada, váz., 472 s., 599 Kč

Kniha představuje základy psychologie a behaviorální patologie sériových vrahů. Jako ukázku různých podob tohoto patologického fenoménu uvádí stručné příběhy těch nejbrutálnějších sériových vrahů dnešní doby, a to od jejich dětství až do aktuálního stadia vyšetřování jejich násilných činů. Publikace je určena jak široké veřejnosti se zájmem o stinné stránky lidské psychiky, tak studentům a odborníkům z oboru psychologie, etopedie, sociologie, behaviorální či sociální patologie, psychiatrie nebo kriminalistiky. Představuje více než 200 příběhů jedinců s vysoce patologickým profilem osobnosti a chování a ukazuje tak přehled příčin vzniku a projevů zla, násilí a bolesti. Kniha obsahuje velké množství fotografií, dopisů, psychologických rozborů a obrazů vytvořených přímo pachateli. Poukazuje na systémová selhání, chybné úsudky psychiatrů, psychologů, soudců a pedagogů. Měla by sloužit jako prevence a výzva k ostražitosti. Upozorňuje na nebezpečí, která na nás mohou číhat na jakémkoli místě.

www.grada.cz


Luboš Švec

Perestrojka, pobaltské republiky a Československo1988-1991

Dokořán, brož., 392 s., 350 Kč

Kniha o vztahovém trianglu mezi Sovětským svazem, Pobaltím a Československem v letech 1988-1991 si pokládá otázku analogie i asymetričnosti demokratizačních a emancipačních procesů souvisejících s krizí sovětského vnějšího a vnitřního impéria. Zabývá se analýzou podnětů, prolínání a vzájemných vlivů sametové revoluce v Československu a „zpívající revoluce“ v Pobaltí. Výzkum těchto vztahů má význam pro pochopení peripetií evoluce litevské a v širším smyslu celé pobaltské otázky v kontextu československé politiky. Pozornost je věnována také váze a způsobu fungování stimulačních faktorů i brzd pro obnovení vztahů s Litvou a ostatními pobaltskými republikami, do nichž se zároveň promítala úroveň vztahů se Sovětským svazem.

www.dokoran.cz

Revue Politika 3/2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: Knižní novinky  |  

Diskuse


nahoru