Knižní novinky 11/2013
Rubrika: Knižní novinky |
Jorge Bergoglio, Abraham Skorka
O nebi a zemi
Papež František o rodině, víře a úloze církve ve 21. století
Paseka, váz., 196 s., cena 249 Kč
Současný papež František se ještě jako kardinál Jorge Mario Bergoglio pravidelně scházel se svým přítelem rabínem Abrahamem Skorkou, aby spolu debatovali o otázkách víry, o Bohu i ďáblu, vině a odpuštění, politice, globalizaci, vědě a konfliktech současného světa. Nakonec se rozhodli, že svoje rozpravy zpracují do podoby knihy. Dialog obou přátel a zároveň představitelů svých náboženských obcí vyniká hloubkou a přesností, ale současně odpovídá srozumitelnou a svěží formou na otázky, které si každý den kladou věřící i lidé, kteří se k žádnému náboženství nehlásí.
- Názory papeže Františka na svět kolem nás
- Široká škála témat, někdy i kontroverzních
- Jiskřící dialog dvou velkých osobností současnosti
- Čtivá, aktuální, myšlenkami nabitá kniha
www.paseka.cz
Matt Ridley
Racionální optimista
O evoluci prosperity
Dokořán, Argo, překlad Petr Holčák, váz. s přebal., 376 s., 498 Kč
Nejnovější kniha předního britského popularizátora vědy líčí cestu k prosperitě, kterou lidstvo ušlo ve zlepšování svého údělu od doby kamenné po dnešek. Autor odpovídá na tradiční otázku: Co bylo základním faktorem, který lidskému druhu umožnil rozvoj? Odpověď nalézá v obchodu – směna výrobků, služeb a myšlenek prostřednictvím specializace a dělby práce podněcovala k inovacím, které jsou motorem vzestupu. Díky jejich nekonečnému proudu jsou nyní lidé nejen bohatší, ale i zdravější, šťastnější, svobodnější a rovnější než kdykoli dříve. Ridley je přesvědčen, že lidstvo zůstane na cestě prosperity, dokud se budou „pářit myšlenky“. Svůj optimismus čerpaný z podstaty člověka a celé historie lidstva autor staví do kontrastu s dnešním převládajícím pesimismem a s iracionální popularitou moderních proroctví zkázy světa, z nichž se nikdy žádné nenaplnilo.
www.dokoran.cz
Jacques Le Goff (ed.)
Muži a ženy středověku
Vyšehrad, váz., 448 s., 698 Kč
Výpravná chronologická encyklopedie velkých středověkých postav. Žijící legenda světové medievistiky, francouzský historik J. Le Goff, připravil s týmem spolupracovníků působivou sbírku portrétů významných mužů a žen středověku. Výstižnými portréty jsou představeni králové a královny, světice a učenci, obchodníci a objevitelé, umělci a povstalci, kacíři a inkvizitoři. Jedna kapitola je věnována imaginárním středověkým postavám, které sehrávaly v představivosti a životě středověkých lidí tak významnou úlohu: legendární král Artuš, víla Meluzína, papežka Jana či mýtický Kněz Jan. Důstojné zastoupení mají i postavy českého středověku: svatý Václav, svatý Vojtěch, císař Karel IV. a Jan Hus. Text a obraz mají v knize rovnocenné místo: obrazová příloha je skutečnou galerií, souborem jedinečných obrazových svědectví. Potěší všechny, které uhranula barvitost, rozmanitost a tajemnost tisíciletého období, jež nazýváme středověkem.
www.ivysehrad.cz
Miloš Trapl, Karel Konečný, Pavel Marek
Politik dobré vůle
Život a dílo Msgre Jana Šrámka
Vyšehrad, váz., 464 s., 448 Kč
Kniha historiků z Filozofické fakulty UP, sleduje životní příběh jednoho ze zakladatelů křesťansko-demokratického politického směru u nás, jeho cestu ke kněžství a posléze k sociální a politické činnosti, podíl na sjednocení moravských a českých křesťanských stran v Československou stranu lidovou v roce 1919, i vlivné postavení na politické scéně první československé republiky. Pozornosti se dostává i druhé, dramatičtější části Šrámkova života a politického působení, jeho emigraci před nacistickou hrozbou a působení v čele exilové vlády (předseda londýnské exilové vlády a posléze místopředseda kabinetu). Také po únorovém převratu 1948 neunikl osudu nekomunistických politiků a byl až do smrti zadržován v internaci. Fundovaný životopis z pera předních odborníků je splátkou dluhu „politikovi dobré vůle“, nepřehlédnutelné postavě našich moderních dějin.
www.ivysehrad.cz
Jiří Mikulec
Náboženský život a barokní zbožnost v českých zemích
Grada, váz., 416 s., 499 Kč
Víra, náboženství a zbožnost. V raně novověké společnosti prolínala tato témata každodenním životem příslušníků všech sociálních vrstev. Vydejte se s námi za poznáním a pochopením našich předků ze 17. a 18. století. Tato publikace nabízí vedle úvahy o vzniku a obsahu toho, co se obvykle zahrnuje pod pojem barokní zbožnost, také informace o kultech českého baroka, o rituálech a reáliích doprovázejících náboženský život, o laických institucích a aktivitách, jakými byla náboženská bratrstva a poutě. Nezapomíná ani na problematiku umírání a smrti, jež ve studované době představovala velké duchovní téma, ale ani na nepřátele katolické církve a jejího vyznání. V závěru se pak věnuje proměnám, kterými prošel náboženský život za osvícenství a které se do jisté míry podílejí i na jeho dnešní podobě.
www.grada.cz
Drahomír Suchánek, Václav Drška
Církevní dějiny. Antika a středověk
Grada, váz., 432 s., 599 Kč
Předložit přehledný a objektivní pohled na dějiny křesťanské církve v období od jejího počátku až do konce středověku představuje obtížný úkol. Autoři se pokusili vytvořit vyvážené, věcné a konfesně nezatížené podání církevních dějin, které odráží současný stav historického bádání a většinový pohled zainteresovaných odborníků. Publikace v sobě spojuje dvě hlavní ambice – přinést co nejúplnější pohled na problematiku církevních dějin a zodpovědět všechny základní otázky, včetně jinak opomíjených témat, jako je rozbor křesťanských herezí, misijní problematika či přehled církevní struktury. Současně by chtěla být kvalitní studijní pomůckou pro zájemce o církevní dějiny. Využijí ji jak studenti vysokoškolských humanitních oborů, tak studenti teologických či právnických oborů.
www.grada.cz
Rubrika: Knižní novinky |