Česká pravice na rozcestí
Rubrika: Poznámky k událostem | Témata: Lisabonská smlouva, demokracie, ODS, pravice, levice, ČSSD, konzervatismus, daně, TOP 09, Sýrie, Karel Schwarzenberg, Petr Fiala
Politické síly napravo od středu zoufale hledají klíč k úspěchu. Měsíc před volbami se vyprofilovaly dva přístupy. Exministr školství Petr Fiala (ODS) hledá cestu, jak slovo pravice rehabilitovat. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) samotný smysl pravolevého dělení odmítá.
Profesor Petr Fiala nejdříve zveřejnil text s názvem Politika, jaká má být. Nezávisle na něm publikoval na svém facebookovém profilu předseda TOP 09 Schwarzenberg příspěvek, ve kterém smysl dělení na pravici a levici popřel. Znamená výrok šéfa v současné době nejsilnější pravicové strany, že se TOP 09 vydává cestou řady evropských populistů, jejichž rétorika se hemží hesly o tradičním vnímání politiky jakožto virtuální reality, již nám vnucují mediální konglomeráty? Nebo je to opětovný závan Havlovy nepolitické politiky?
Správná politika
Politolog a emeritní rektor Masarykovy univerzity Fiala se ve svém aktuálním textu s názvem Politika, jaká má být chopil nevděčného úkolu myšlenky konzervativně liberálního proudu rehabilitovat. Fiala neskrývá přesvědčení, že vůdčím tahounem české pravice by i nadále měla být ODS. Na svých stránkách představil 17 principů moderní pravice, kde se mimo jiné hovoří o budoucnosti bez dluhů, podpoře rodiny, solidaritě s potřebnými nebo spravedlivějším nastavení daňové zátěže.
Odpovědí na ideové tápání po třech letech nepopulární vlády a řadě afér s kmotry by tak měl být návrat ke kořenům. Nikoli návrat Václava Klause do čela pravice, o čemž sní konglomerát nenapravitelných alternativních vykladačů historie, ultrakonzervativců a postkomunistů srocených kolem iniciativy Jany Bobošíkové, nýbrž návrat k té ODS, jež byla v 90. letech skutečným zastáncem širokých středních vrstev.
Nezblbnout
Oproti tomu předseda TOP 09 v poslední době pouští jednu perlu za druhou. Nejprve prohlašoval, že TOP 09 není pravicovou, nýbrž jen konzervativní stranou, aby tento svůj politologický exkurs završil aktuálním tvrzením, že lpění na pravolevém rozdělení politického spektra je pojmový fetiš.
Podle Karla Schwarzenberga bychom se „neměli nechat zblbnout tvrzením, že je něco levicové a pravicové“, a namísto toho „volit hlavou“. TOP 09 je prý stranou zdravého rozumu a nahlíží na velké slogany, velká hesla a prázdné fráze velmi skepticky. Těžko ale hledat těžší kalibr velikášství a zároveň prázdnější frázi, než jakou předseda TOP 09 například předvedl vloni na podzim, když prohlásil, že „dělicí čára dnes vede mezi těmi, kteří stojí na sto procent za demokracií, a těmi, kteří jsou připraveni udělat kompromis s totalitními myšlenkami nesvobody“.
S námitkou, že dělení na pravici a levici nedokáže obsáhnout složitost současného světa, se lze vyrovnat tvrzením, že už jen vykrystalizování politického problému do dvou odpovědí je řešením. Společnost díky tomu hledá rovnováhu mezi oběma přístupy, jež může za různých okolností měnit.
Síla pravolevé škály spočívá v tom, že je díky svému stáří natolik komplexní, že dovede nabídnout řešení desítek sociálních problémů. Základ politických přístupů se vždy bude tvořit kolem odpovědi na otázky, zda více aktivity státu, nebo individuální spontaneity, zda a co je nutné konzervovat a co měnit. Zdravým rozumem nelze odpovědět na problémy, jako je politika vůči sociálně vyloučeným lokalitám, útok na Sýrii nebo přijetí Lisabonské smlouvy. O takových a podobných problémech se vždy povedou spory, které jsou dnes živější než kdy v minulosti, což smysl rozdělení politiky na pravici a levici potvrzuje.
Střet Fialovy a Schwarzenbergovy koncepce je zajímavý a o mnohém vypovídající. Jestliže se TOP 09 ústy svého předsedy skutečně zříká označení pravice, jde možná více než o pokus zaujmout voliče kýčovitým příběhem osvícené elity, jež zná odpovědi na problémy občanů bez toho, aby si zamazala ruce zprofanovanou pravolevou politikou.
V hlavách stratégů TOP 09 pravděpodobně zrají plány na možnou povolební koalici s ČSSD a tohle by mohly být první pokusné balónky, vypuštěné s cílem připravit půdu pro budoucí jednání. Za měsíc budeme moudřejší.
Text původně vyšel v časopise Reflex 39/2013.
Rubrika: Poznámky k událostem | Témata: Lisabonská smlouva, demokracie, ODS, pravice, levice, ČSSD, konzervatismus, daně, TOP 09, Sýrie, Karel Schwarzenberg, Petr Fiala