Úvodní stránka  »  Články

Knižní novinky 2/2012

29. 2. 2012
Poslat do Kindlu

Rubrika: Knižní novinky  |  

Ivana Pečinková (ed.)

Euro versus koruna

Dilemata jednotné měny v době dluhové krize

Centrum pro studium demokracie a kultury, brož., 340 s., 297 Kč (cena platná při objednání přes web CDK)

Euro je nepodařeným měnovým experimentem. Během deseti let své existence dokázalo způsobit makroekonomické nerovnováhy rozměrů, které jsou řešitelné snad jen zavedením polototalitních režimů. Zvýšení inflace na úroveň 4-7 procent patrně bude nejmenší cenou za chtivost politiků sjednocovat. O důsledcích zvoleného způsobu řešení krize eurozóny rozhodnou voliči.

Milan BOEHM, zakladatel a ředitel Megaflex

Miroslav CVRČEK, redaktor Reflexu

Hynek FAJMON, poslanec Evropského parlamentu

Peter GONDA, ředitel Konzervativního institutu M. R. Štefánika

Mojmír HAMPL, viceguvernér České národní banky

Stanislava JANÁČKOVÁ, poradkyně prezidenta republiky

Kamil JANÁČEK, člen Bankovní rady České národní banky

Jiří JONÁŠ, ekonom Mezinárodního měnového fondu

Václav KLAUS, prezident České republiky

Pavel KOHOUT, ekonom a spoluzakladatel Partners

Ondřej KRUTÍLEK, analytik Centra pro studium demokracie a kultury

Pavel KYSILKA, generální ředitel České spořitelny

Petr MACH, ekonom, politik a vysokoškolský pedagog

Petr NEČAS, předseda vlády České republiky

Radek NOVÁK, ekonomický analytik

Pavel PÁRAL, šéfredaktor týdeníku Euro

Miroslav SINGER, guvernér České národní banky

Petr SOKOL, tajemník Klubu ODS v Evropském parlamentu

Miroslav ŠEVČÍK, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze

Michal TOMÁŠEK, vedoucí katedry evropského práva Právnické fakulty UK

Miroslav TUČEK, profesor Vysoké školy ekonomické v Praze

Ivo ZEMAN, ekonom České národní banky


Martin Klapetek

Muslimské organizace v Německu, Rakousku a Švýcarsku

Význam náboženství jako identifikačního prvku při integraci do západních společností

Centrum pro studium demokracie a kultury, brož., 256 s., 212 Kč (cena platná při objednání přes web CDK)

Kniha se zaměřuje na význam náboženství jako identifikačního prvku při integraci muslimů do západních společností. V jednotlivých kapitolách si autor klade otázky, zda mohou náboženské aktivity muslimských organizací v Německu, Rakousku a Švýcarsku přispívat k integraci jejich členů a ke komunikaci mezi příslušníky různých národností. Vedle historického přehledu, který mapuje etablování muslimského obyvatelstva na těchto územích, se kniha věnuje integračním otázkám výstavby mešit, výuky islámu na státních školách, budování hřbitovů nebo zapojení do mezináboženského dialogu. Perspektiva srovnávací studie umožňuje analýzu situace v několika státech s jejich konkrétními podmínkami náboženského života a vystižení zajímavých odlišností ve vztazích většinových společností k muslimům. Kniha je určena všem zájemcům o problematiku evropského islámu, a to jak z řad religionistů, sociologů, politologů nebo humanitně vzdělaných čtenářů, tak i z řad širší veřejnosti, která sleduje aktuální demografický vývoj v Evropě.

Mgr. Martin Klapetek, Ph.D. (*1977), je odborným asistentem na Katedře filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vystudoval historii a religionistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 2010 dokončil doktorské studium v oboru religionistika. Ve svých odborných článcích a popularizačních textech se věnuje především různým tématům spojeným s islámem v Evropě.


Otto Eibl

Politický prostor a témata v České republice v letech 2006-2008

Centrum pro studium demokracie a kultury, brož., 216 s., 212 Kč (cena platná při objednání přes web CDK)

Kniha je jednopřípadovou studií, která je zaměřena na výzkum dvou provázaných fenoménů - politických témat, která se objevila ve veřejném diskurzu České republiky před volbami do PS PČR v roce 2006, a politického prostoru, tedy rámce, do kterého jsou témata zasazována.

Text čtenáře seznámí s dimenzemi, které představovaly hlavní politický konflikt v České republice v letech 2006 až 2008, a postoji, které v takto vymezeném prostoru zaujímali aktéři obou stran politického procesu (tedy voliči i politické strany, které v dané době disponovaly parlamentním zastoupením). Postupně se tak na základě čtyř datových souborů (data z analýzy volebních programů na základě kódovacího schématu CMP, data ze sociologických šetření Naše společnost Centra pro výzkum veřejného mínění a Evropské studie hodnot a konečně data o pozicích českých parlamentních stran získaná pomocí expertního šetření) vytváří mapa českého politického prostoru a rejstřík témat, která plnila hlavní dimenze politického konfliktu v České republice.


Marek Jakoubek

Vojvodovo: kus česko-bulharské historie

Tentokrát převážně očima jeho obyvatel

Centrum pro studium demokracie a kultury, váz., 284 s., 253 Kč (cena platná při objednání přes web CDK)

Vojvodovo, obec v severozápadním Bulharsku, ležící 16 km od dunajského přístavního města Orjachova, bývalo jedinou českou obcí v této zemi. Založeno bylo roku 1900 přesídlenci z jiné české vesnice, Svaté Heleny, nacházející se v dnes rumunské části Banátu. Historie Vojvodova jako české obce nebyla dlouhá - skončila po druhé světové válce, kdy jej v rámci akce „návratu krajanů do vlasti" naprostá převaha jeho českých obyvatel opustila a přesídlila do ČSR, do několika obcí pohraničního regionu jižní Moravy, kde řada z nich dodnes žije.

Místní legenda praví, že Čechy pozval do Bulharska sám bulharský car Ferdinand, aby okolním vesničanům ukázali, jak se obdělává zem, jak vypadají moderní způsoby zemědělské výroby, obecně řečeno, jak se hospodaří. Ať již je tato legenda pravdivá či nikoli, obyvatelé Vojvodova žili tak, jakoby se Ferdinandově pozvání snažili dostát - v letech, kdy Vojvodovo obývali Češi, bylo obcí k pohledání, nejen v regionu, ale i v rámci celého Bulharska bylo dáváno za následováníhodný příklad. Obec byla široko daleko pověstná pořádkem a čistotou, jak vsi samotné, tak jejích obyvatel. Ti pak byli proslulí svou pracovitostí a puritánskou morálkou, v širokém okolí známí jako vynikající zemědělci, ale i skvělí chovatelé koní a velcí trhovci.

Pověst Vojvodova coby vzorové obce nevybledla na bulharské straně, zejména pak v regionálním kontextu, ani dnes, po více než šedesáti letech od chvíle, kdy jej Češi opustili, třebaže vzorový stav Vojvodova je dnes již minulostí. Především však vzpomínka na Vojvodovo nikdy nevymizela ze srdcí a myslí jeho někdejších obyvatel - členů české komunity, která Vojvodovo v uvedeném období obývala, resp., která tehdy byla Vojvodovem. Právě prezentaci jejich pohledu na tuto obec a život jejích obyvatel je věnována tato publikace, jejíž základ tvoří z větší části texty samotných bývalých Vojvodovčanů. Tato kniha tak čtenářům svým způsobem nabízí možnosti vidět Vojvodovo takříkajíc očima jeho někdejších obyvatel.


Jiří Kocian, Zdeněk Kárník, Jakub Rákosník, Jaroslav Pažout

Bolševismus, komunismus a radikální socialismus v Československu VI.

Dokořán, brož., 272 s., 298 Kč

Publikace je rozdělena do dvou částí. První, zaměřená na období do konce druhé světové války, obsahuje studie věnované postoji komunistické strany k otázce sjednocení levice před VII. kongresem Kominterny konaném v roce 1935, vlivu sovětské propagandy na utváření obrazu Sovětského svazu v meziválečném Československu, dětství a studentským letům Alexeje Čepičky a represím vůči slovenským komunistům v letech 1939-1943. Do druhé, „poválečné" části pak byly zařazeny texty zabývající se rivalitou mezi komunistickou stranou a sociální demokracií v letech 1945-1989, sítí vazeb a způsoby vyjednávání v poúnorové komunistické straně na příkladu kontaktů mezi funkcionáři Krajského výboru KSČ v Brně a Okresního výboru KSČ Brno I v letech 1948-1952, převzetím sovětského modelu sociální správy v Československu v letech 1950-1956 a kulturní politikou vedení komunistické strany v letech 1962-1966. Vychází ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR.

www.dokoran.cz

Revue Politika 2/2012
Poslat do Kindlu

Rubrika: Knižní novinky  |  

Diskuse


nahoru