Úvodní stránka  »  Články

Revue Politika doporučuje (6/2011)

20. 6. 2011
Poslat do Kindlu

Rubrika: Revue Politika doporučuje  |  

Redaktoři Revue Politika se často setkávají se zajímavými knihami, časopisy, články nebo filmy. Nezřídka se o nich ale ví méně, než by stálo za to. Proto vzniká rubrika "Revue Politika doporučuje", v níž příležitostně naleznete tipy, jež by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Petr Robejšek: Svět viděný z Řípu

Alfa Publishing, 2006, 175 s.

Autora této knihy zná většina čtenářů z televize a rozhlasu, kde pravidelně vystupuje v různých publicistických pořadech a fundovaně se vyjadřuje k řadě problémů ekonomického nebo bezpečnostního charakteru. Mimoto je dlouholetým přispěvatelem několika českých periodik. Svou kariéru spojil s prací v zahraničí. Byl dlouholetým vedoucím hamburského Institutu pro politiku a ekonomiku, v současné době působí jako poradce na volné noze a mezi jeho klienty patří namátkou společnosti Daimler-Chrysler, Deutsche Bank, Siemens či generální štáb Bundeswehru.

Petr Robejšek nikdy nezpřetrhal kontakty se svou vlastí, a tak neztratil orientaci v azimutech české zahraniční politiky. Nadhled, jehož se mu dostává působením v Německu, mu ale umožňuje vnímat problémy bez balastu domácích politických šarvátek. To je kombinace, která pomohla ke vzniku zajímavé knížky s názvem Svět viděný z Řípu.

Jak autor v úvodu lapidárně připomíná, Svět viděný z Řípu je průvodce zahraniční politikou pro „všechny ostatní", myšleno pro všechny mimo odbornou veřejnost, která se zahraniční politikou zabývá, „avšak knihy píše pro skromné stádečko stejně postižených". Možný přínos, který kniha může mít i pro odborníka, nicméně Robejšek nevylučuje. Kdo chce porozumět, proč sjednocování Evropy tolik drhne, proč USA zůstávají nemilované a osamělé, co se stane s Německem a kam kráčí Rusko, měl by si Robejškovu knihu přečíst. Autor se netají tím, že v knize není objektivní; možnost, že existuje něco jako 100% objektivita naopak odmítá. Robejškova publikace provokuje k myšlení každého, kdo o něco takového stojí. Ke knize je přiloženo CD s audio verzí jejího obsahu.

 


Jaroslav Rokoský: Rudolf Beran a jeho doba

Vyšehrad, 2011, 912 s.

Z pera historika Jaroslava Rokoského vychází u nakladatelství Vyšehrad dlouho očekávaná monografie věnující se zatím málo probádané problematice československých dějin - vývoji svého času nejsilnějšího prvorepublikového parlamentního uskupení Agrární strany. Kniha nese v názvu jméno jednoho z jejích nejvýznamnějších představitelů. Rudolf Beran byl dlouholetý předseda Agrární strany a předseda několikaměsíční pomnichovské československé vlády.

Autor knihy, který působí v Ústavu pro studium totalitních režimů ve skupině pro zkoumání protikomunistického odboje a odporu, přirovnal své dílo k „dějinnému dramatu v přímém přenosu". Kniha přibližuje osud hlavního protagonisty skrze krizové okamžiky našich moderních dějin a otevírá mnohé třinácté komnaty, na něž bychom při pohledu zpět často rádi zapomínali.

 


Paul Krugman: Svědomí liberála

Vyšehrad, 2011, 200 s.

Časopis Amerického institutu pro hospodářský výzkum (AIER) se nedávno pokusil odpovědět na otázku, kdo je nejrespektovanějším ekonomem na světě. Zeptal se proto téměř tří set univerzitních profesorů napříč Spojenými státy a vítězem se s vysokým náskokem stal laureát Nobelovy ceny Paul Krugman.

Kniha Svědomí liberála s podtitulem Amerika mezi bohatstvím a chudobou je souborem autorových pravidelných příspěvků a sloupků uveřejňovaných ve stejnojmenné rubrice deníku New York Times. Ústředním tématem knihy je postupný nárůst chudoby v USA; vývoj od 70. let až do současnosti podle autora fakticky znamenal návrat k dvacátým letům minulého století. U kořenů chudoby jsou, jak v jednotlivých bodech ukazuje, nejen postoje a akce konzervativních politiků, ale i myšlenkové posuny v táboře liberálů. Zvláštní kritice jsou podrobeny kroky Bushovy administrativy, které podle autora tragicky rozevřely propast mezi bohatými a chudými. Krugman analyzuje příčiny neblahého vývoje a navrhuje možná východiska ze stávající krize; připomíná, že americká administrativa by měla klást větší důraz na sociální a zdravotní programy namísto národní obrany.

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 6/2011
Poslat do Kindlu

Rubrika: Revue Politika doporučuje  |  

Diskuse


nahoru