Úvodní stránka  »  Články

Revue Politika doporučuje (5/2011)

18. 5. 2011
Poslat do Kindlu

Rubrika: Revue Politika doporučuje  |  

Redaktoři Revue Politika se často setkávají se zajímavými knihami, časopisy, články nebo filmy. Nezřídka se o nich ale ví méně, než by stálo za to. Proto vzniká rubrika "Revue Politika doporučuje", v níž příležitostně naleznete tipy, jež by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Robert Baer: Nevidět zlo. Pravdivý příběh pěšáka CIA ve válce proti terorismu

Volvox Globator, 2006, 308 s.

Robert Baer je mnohými označován za nejlepšího operativce americké CIA na Blízkém východě. Českým čtenářům je z poslední doby znám knihou Jak naložit s ďáblem, kde v pozitivním i negativním smyslu rozbíjí celou řadu iluzí a mýtů, které na Západě panují o Íránské islámské republice a jejích zájmech.

Kniha Nevidět zlo je starší a představuje v podstatě autorovu profesní monografii. Poutavým i humorným způsobem popisuje Baerovy začátky u CIA („dal jsem se k CIA z legrace") a následně službu v řadě zemí, často „v nejhorších dírách na světě". Robert Baer sloužil v Indii, Súdánu, Libanonu, Iráku, Maroku nebo Tádžikistánu. Popisuje podhoubí teroristických sítí, jejich fungování a bohužel dochází k závěru, že na tragické 11. září měl pravděpodobně největší vliv dlouhodobý trend v amerických zpravodajských službách, které příliš zpohodlněly a na rozdíl od svých předchůdců ze studené války nebyly ochotny působit a riskovat v poli. Kniha se stala volnou předlohou pro oscarový film Syriana.


Anita Orbánová: Moc, energie a nový ruský imperialismus

Argo, 2010, 280 s.

Kniha maďarské politoložky Anity Orbánové nabízí informačně bohatý pohled na současné Rusko optikou energetické bezpečnosti Evropské unie a zejména pak států bývalého sovětského bloku. Orbánová ovšem nepředkládá strohou vědeckou studii, byť v podstatě pouze analyzuje dávno známé - Rusko využívá svých energetických zdrojů k posílení politického vlivu v regionu, který stále (více či méně) považuje za svoji sféru vlivu. Zájemci o hlubší znalost problematiky ocení detailní statistiky a spoustu užitečných tabulek, analýz trhů jednotlivých zemí i podrobné predikce situace, která by mohla nastat po úplném spuštění plynovodu Nord Stream, jenž by mohl sevřít východní Evropu do ještě větších ruských energetických kleští.


Antonín Rašek, Miloš Balabán: Nezápadní aktéři světové bezpečnosti

Karolinum, 2010, 136 s.

Monografie analytiků ze Střediska bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie při FSV UK se zabývá situací a postavením tzv. skupiny zemí BRIC. Tento název byl poprvé využit investiční bankou Goldmann Sachs v roce 2001 jako akronym k označení společného hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie a Číny.

Publikace sleduje vzájemnou spolupráci zmíněných států na poli bezpečnostní politiky a věnuje se též vztahům všech čtyř zemí s Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Součástí monografie je i přehled klíčových statistických údajů o ekonomickém postavení BRIC v globálním měřítku. Kniha je cenná o to více, že nedávno se součástí BRIC stala Jihoafrická republika. Vzhledem ke strategickému postavení nejstabilnějšího státu afrického kontinentu může jít o zcela nový rozměr mocenského nástupu nových nezápadních center.

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 5/2011
Poslat do Kindlu

Rubrika: Revue Politika doporučuje  |  

Diskuse


nahoru